Autor Subiect: Pilda bunului samaritean, varianta martorilor  (Citit de 2526 ori)

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Pilda bunului samaritean, varianta martorilor
« : Noiembrie 19, 2018, 09:03:42 am »

Luca 10:29 - Dar, vrând să arate că este drept, „martorul” i-a zis lui Isus: „Și cine este „fratele” meu?“ 30  Răspunzând, Isus a zis: „Un „martor venea” de la „congres la casa lui, dar mașina lui a intrat cu viteză într-un copac, el rămânând” pe jumătate mort. 31  Din întâmplare, pe drumul acela „venea de la congres un bătrân de congregație”, dar, când l-a văzut, a trecut pe cealaltă parte. 32  La fel, și un „supraveghetor de circumscripție”, când a ajuns în locul acela și l-a văzut, a trecut pe cealaltă parte. 33  Dar un „apostat” care mergea pe drum a venit la el și, văzându-l, i s-a făcut milă. 34  S-a apropiat de el și i-a legat rănile, „cu bandajele pe care le-a avut”. Apoi l-a urcat „în mașina lui”, l-a dus la un „spital, unde a fost” îngrijit. 35  A doua zi a scos „300 de lei”, i-a dat „doctorului” și i-a zis: «Îngrijește-l, iar orice vei cheltui în plus îți voi plăti când mă voi întoarce». 36  Care dintre aceștia trei ți se pare că s-a dovedit „fratele” celui care „a fost accidentat”?“ 37  El a zis: „Cel care s-a îndurat de el“. Atunci Isus i-a zis: „Du-te și fă și tu la fel“.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Pilda bunului samaritean, varianta martorilor
« Răspuns #1 : Noiembrie 23, 2018, 08:58:13 pm »
Sună interesant  pilda în varianta aceasta.  :D  Oare învaţă ceva din ea Martorii care o citesc? Sunt sigur că dacă Isus ar spune acum această pildă, ar spune-o exact în varianta aceasta.

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Pilda bunului samaritean, varianta martorilor
« Răspuns #2 : Noiembrie 24, 2018, 10:30:21 am »
Valeriu, mă bucur că îți place, dar nu trebuie să ne îmbătăm cu apă chioară: nu o citește niciun martor aici.
Eu, am citit cartea lui Raymond Franz, am citit multe despre martori, mi-am dat seama că religia asta este o sectă și tot îmi era frică să intru aici, dar cineva care este martor.
« Ultima Modificare: Noiembrie 24, 2018, 10:33:17 am de lovelogic »
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Pilda bunului samaritean, varianta martorilor
« Răspuns #3 : Noiembrie 25, 2018, 02:30:57 pm »
Mã bãieti, voi vã ïmbãtati cu aqua qioara! Voi sunteti martorii de pe aci!
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Pilda bunului samaritean, varianta martorilor
« Răspuns #4 : Noiembrie 25, 2018, 08:35:13 pm »
Sigur că Martorii loiali „sclavului” nu au voie să comenteze pe aici, de aceia-s şi păzitorii sub acoperire non-stop, dar să citească nu-i poate opri nimeni. De fapt, ce-a fost „grâu” în respectiva organizaţie a cam fost ales de Domnul. Neghina şi zgura ce-a mai rămas nu-i mai trebuie nici măcar lui Satana.  :)

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Pilda bunului samaritean, varianta martorilor
« Răspuns #5 : Noiembrie 27, 2018, 08:57:25 am »
Citat
dar să citească nu-i poate opri nimeni.

Asta poți să o crezi mult și bine. Se vede că nu știi prea multe despre controlul minții și fobia implantată de watchtower în martori.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Pilda bunului samaritean, varianta martorilor
« Răspuns #6 : Noiembrie 28, 2018, 09:32:10 pm »
Păi, aşa este, nu ştiu prea multe că nu le-am fost niciodată oaie în turma lor. Ştiu doar din auzite şi din ceea ce arată Biblia despre ei. Dacă aşa stă treaba cu ei, atunci ar trebui să ne daţi dreptate,  ;)  căci de o vreme noi tot spunem că poporul Domnului este dus în robie, că peste popor stăpâneşte un sistem numit fiară, şi multe altele.
    Cu toate metodele lor de securitate, când a sosit timpul stabilit de Domnul şi au trecut cei 70 de ani de robie profeţiţi mai dinainte, conducătorii acestei religii au scăpat situaţia de sub control. Cei ce au trebuit să se trezească s-au trezit şi au ieşit de sub conducerea respectivei fiare. E drept că doar o mică rămăşiţă, dar aşa a fost scris. Deci iată că nu ne îmbătăm cu apă chioară! Biblia este o carte care se adresează poporului lui Dumnezeu, de aceea am zis că Isus ar alege varianta aceasta cu pilda bunului samaritean. Dacă ar face fiecare măcar o probă la ceea ce am zis, Biblia ar deveni o carte mult mai corect înţeleasă,şi cei ce o citesc ar deveni oameni liberi, dar toate la timpul lor, şi nu la toţi le este dat să vadă.

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Pilda bunului samaritean, varianta martorilor
« Răspuns #7 : Noiembrie 29, 2018, 03:47:45 pm »
Valeriu, așa este în orice religie: puțini oameni ies dintr-o religie.
Acolo, majoritatea s-au născut, acolo s-au obișnuit, acolo și-au făcut prieteni și, de obicei, oamenilor nu le place să facă schimbări mari în viața lor.
Despre controlul minții: sunt o grămadă de religii care îl folosesc ca să își păstreze membrii, așa că nu e nimic special la martori.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Pilda bunului samaritean, varianta martorilor
« Răspuns #8 : Decembrie 02, 2018, 12:24:48 am »
Citat
Ştiu doar din auzite şi din ceea ce arată Biblia despre ei

Te-mbeti degeaba cu apa rece, nu scrie biblia nimic de ei. Uite ca ai fost de fapt fraierit de ei.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19