Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu! Deci, Dumnezeu există!!
Eroarea care o comiti mai sus se numeste "logica circulara". Ma indoiesc insa ca o sa intelegi, deci scuza-ma daca nu explic. In alta ordine de idei, enunturile date mai sus sunt doar cuvinte goale. Oricine poate sa zica ce vrea despre orice.
Să se adune înţelepţii, filozofii şi doctorii în ştiinţă şi să răspundă! De unde o probabilitate atât de mică?
Daca vrei sa-ti raspunda cei de mai sus atunci trebuie sa pui intrebari cu sens, nu ca asta. De unde o probabilitate atat de mica? Din probabilitati!
Dacă vreţi să vedeţi „Carul mare” sau o altă constelaţie nu vă uitaţi pe cerul înstelat? Vă uitaţi sub pat sau în portbagajul maşinii?
Tot la fel, dacă vreţi dovezi (zeci, chiar sute) că există Dumnezeu şi că Biblia este adevărată, uitaţi-vă în poporul Său.
Vorbesti in dodii - la poporul cui sa ne uitam? Boboru asta de care vorbesti n-are al cui sa fie daca nu ai demonstrat inca existenta vreunui dzeu. Dar hai sa vedem la ce te referi, hai sa te iau la bani marunti.
1. De unde a ştiut Moise cu mii de ani înainte că poporul în zilele din urmă se va lepăda de Dumnezeu, va merge după dumnezei falşi, iar cântarea care a scris-o la porunca lui IEHOVA va sta ca martor între Dumnezeu şi popor? Deut. 31:19, 32: 1 – 43, Apoc. 15:2, 3.
Ok, hai sa stabilim niste lucruri mai intai: ca sa dovedesti ca ideile astea au o sursa SUPRAnaturala, unui om trebuie sa-i fie imposibil sa-i vina in minte. Ce prezinti tu mai sus nu corespunde. E absurd sa afirmi ca omul, in general, nu poate prevedea ca oamenii isi vor schimba ideile, conceptele, religia, inchinarea. N-avem nevoie de dzeu sa stim ca asa ceva s-a intamplat, se intampla si se va intampla. Sau tu crezi ca Moise asta al tau era copil de tzitza? Nu avuse ocazii pana atunci sa-i vada pe evrei mergand dupa dzei straini? De vitelul de aur ai auzit?
Deci daca asta ti-e dovada, e jalnic.
2. De unde au ştiut toţi proorocii că în aceeaşi perioadă de timp (zilele din urmă), poporul va avea parte de 70 de ani de belşug spiritual, apoi 70 de ani de foamete spirituală?
Ce popor, ce 70 de ani, ce belsug, ce foamete? Sau le inventezi pe loc? Ai auzit ca zilele din urma se desfasurau in sec. I? In al doilea rand, vad ca tot dai cu "proorocii" astia amarati. Ti-am demonstrat ca cel mai mare si mai important profet dintre ei, Isus, a fost un profet fals, condamnat de Deut. 18. Deci clasa asta de profeti e una total frauduloasa, imbatare cu apa rece.
3. Gruparea acestor oameni (la fel, în zilele de pe urmă) într-un popor al Domnului care la început avea caracterul da „aur curat” apoi degenerând în „ lut amestecat cu fier”, iarăşi a fost anunţată cu mii de ani înainte! Daniel 2. Doar coincidenţă?
Ce coincidenta tovarase, e doar o simpla aberatie. Le interpretezi si le potrivesti tu cum vrei - cica popor de aur si popor de lut si fier. Sper ca restul "dovezilor" nu sunt chiar asa neajutorate ca astea de pana acum?
4. De unde a ştiut proorocul Daniel că poporul, în zilele de pe urmă, va fi condus de doi preşedinţi închipuiţi printr-un berbec cu două coarne, apoi un ţap.
A, deci tot aberatii. Macar esti consecvent. Deci ca sa inteleg si eu, tu ti-ai facut biblia ta, rescriind-o pe aia originala, nu? Nu de alta dar in aia nu scrie niciunde de boboru asta dzeiesc condus nici macar de berbeci si tapi, d-apai de doi presedinti.
Citez din broşura „Ce spun proorocii?” Nr. 20
A, deci ii imiti pe martori, ti-ai facut brosuricile tale personale. Bravo, esti original

: „Cele două coarne ale berbecului pot fi foarte bine reprezentate de primii doi preşedinţi ai Societăţii Watch Tower, Charles Russell şi Josep Rutherford. Cel din urmă fiind mult mai sever. Apoi cele patru coarne ale ţapului, care cresc din singurul corn frânt, pot fi următorii preşedinţi, Nathan Knorr, Frederic Franz, Milton Henschel, iar ultimul din care a crescut un corn mic, care s-a mărit nespus de mult este Corpul de Guvernare. “
Ce balmajeala

Dar se vede ca ai fost influentat de stilul watchtower, esti doar un epigon wathtowerian. Cata trufie si megalomanie, cica saraca biblie vorbeste de ei insisi! Singura carte sfanta din lume, unica dictata de creatorul intreg univers, ii are ca personaje principale chiar pe ei, saracutii astia de la nevolnica watchtower! Mai bagati si voi ceva modestie ce dracu

5. De unde a ştiut apostolul Ioan că numărul fiarei este chiar şase, şase, şase? (vedeţi explicaţia din aceeaşi broşură de mai sus, sau aici: http://www.ce-spun-proorocii.com/fiare.html ).
Hai sa-ti zic un secret: nu exista nici o fiara. Singurul loc in care ea exista este imaginatia infocata a credinciosilor disperati. Deci din nou, halal dovada.
6. De unde a ştiut apostolul Ioan că atunci când Templul va fi măsurat (numărat), (tot în zilele de pe urmă, în ziua Domnului Apoc. 1:10, 11:1, 2) în Templu vor fi găsiţi „doar cei doi martori”? Într-adevăr, aşa a fost!!
Da intr-adevar, aici sunt de-acord. Au fost gasiti in templu cu pantalonii pe vine pt. ca ii taia tare la una mica. Nu, acuma serios, nu exista nici un templu, nici "ziua domnului", nici martori si nici alte aberatii. Aveau anticii o imaginatie marginita si voi le repetati fanteziile deplorabile - dar nici macar in mod exact nu le repetati, mai puneti si de la voi. Zau asa, au fost gasiti martorii astia in templu? Asta scrie in biblia care ai scris-o tu sau aia care o au toti?
7. De unde a ştiut apostolul Ioan toate amănuntele despre balaur, femeie, prunc, fiare….
Aiureli semidocte. Cica balaur, femeie, prunc, fiare, toti prinsi intr-un dans teologic. Alo, domnu Valeriu, traim in sec. 21, trezirea!

Lista poate continua cu multe alte întrebări. De unde au ştiut toţi aceştia să descrie atât de precis, cu mii de ani înainte, lucruri care se întâmplă amănunţit în poporul Domnului, acel popor care recunoaşte pe IEHOVA ca Dumnezeul cel viu şi adevărat şi a făcut un botez în Numele Lui, dacă nu IEHOVA le-ar fi spus mai dinainte?
Deci, te lamuresc eu: nimic din profetiile astea pline de zeama simbolica ce le-ai insirat mai sus nu s-a intamplat. Tu esti doar un mini-watchtower ca interpreteaza haotica biblie precum il taie capu'.
Vreţi să ştiţi unde ne găsim şi ce urmează să se întâmple? Puneţi mâna pe Biblie! Cercetaţi Scripturile şi veţi găsi! De curând a fost vărsat potirul al şaselea (Apoc. 16:12), şi „râul cel mare” s-a şi înjumătăţit (literatura WTS). Urmează să sece complet. Urmează a fi vărsat un ultim potir al mâniei lui Dumnezeu! Urmează ca „cetatea cea mare” (WTS), să se împartă în trei părţi (Ezechiel 5:12).
Dzeul asta impotent al tau sa-si bage potiru' ala undeva
Toate aceste întrebări sunt pură coincidenţă? Nu vi se pare că există un Dumnezeu care ni le-a spus mai dinainte?
Hmmm, intrebarile ... sunt pura ... coincidenta... No comment.