Ce bine că au păcătuit!

Offline valeriu

• Supraveghetor de district
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 756
  • www.ce-spun-proorocii.com
Ce bine că au păcătuit!
« : Februarie 19, 2021, 10:58:51 am »
Da! Ce bine că Adam şi Eva au păcătuit călcând primele porunci pe care IEHOVA le-a dat omului, altfel creştinii de astăzi nu aveau speranţă cerească.  :o  Dacă Adam şi Eva nu ar fi păcătuit, Isus nu trebuia să se nască, apoi să moară şi oamenii trăiau veşnic pe pământ. Dragii mei, ex-martori şi cei care sunteţi încă Martori: nu partea cu paradisul pe pământ este greşită în doctrina Martorilor, ci cea cu mersul în cer a celor 144000!!!  Greşeala aceasta pe care au „înghiţit-o”, le dă toată învăţătura peste cap. Nu degeaba le zice apostolul Pavel că Dumnezeu le-a trimis o lucrare de rătăcire ca să creadă o minciună. (2Tes. 2:11). Dumnezeu are în cer suficientă oştire (Matei 26:53), nu trebuie să ducă oameni pentru diferite servicii, ori dacă aici pe Pământ este omenirea „bolnavă”, tot aici este nevoie de unii oameni pentru vindecarea ei.  :)

Offline David

• Membru al Corpului de Guvernare
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Ce bine că au păcătuit!
« Răspuns #1 : Februarie 20, 2021, 07:36:56 pm »
Zis-a profetul fals Valeriu, care zicea ca in 2015 Isus va veni in mod vizibil :D
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

« Răspuns #2 : Februarie 21, 2021, 03:58:24 pm »
E bine că tot reaminteşti treaba cu venirea lui Hristos. Poate îi ajută pe unii să priceapă că n-a venit în 1914 şi nici în 1918! La fel şi cu „timpurile neamurilor”, cu anul 607 î.e.n., totul este fals. Altceva a vrut Domnul să ne spună prin acea profeţie. Oare se aud Martorii când afirmă că Împărăţia lui Dumnezeu a fost întemeiată în ceruri în anul 1914? Cum? Până atunci a fost neîntemeiată? Să revin la subiect: ce bine că au păcătuit cei doi, că în urma păcatului lor s-a ajuns ca în ceruri să se facă ordine. Deci, dacă ei nu păcătuiau, în cer era haos,  Împărăţia rămânea neîntemeiată, iar pe pământ era pace. Wow, ce tare! Ăştia chiar trebuie crezuţi! :)

Offline David

« Răspuns #3 : Februarie 23, 2021, 07:05:23 am »
Da, despre falsitatile altora stii să vorbesti pe larg. Despre ale tale, liniste :D
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

« Răspuns #4 : Februarie 24, 2021, 10:29:40 am »
Nu mă simt deloc vinovat pentru tot ce am scris împotriva corpului de guvernare a Martorilor, şi am să arăt câteva motive:
1.   Spre deosebire de ei, care s-au aşezat în Templul lui Dumnezeu şi se dau drept Dumnezeu, eu îi sfătuiesc pe Martori să se închine direct lui IEHOVA fără intermediarul corp de guvernare. Să gândească liber şi să nu pună literatura unor oameni mai presus de Biblie. Tu nu vrei să vezi asta, şi chiar ateu de-ai fi ar trebui să-ţi convină.
2.   Din pricina învăţăturii mele nu a murit nimeni! Din pricina învăţăturii lor, cea referitoare la transfuzia de sânge, au murit şi mor mii de Martori. Am punctat clar că a te feri de  sânge înseamnă să nu ucizi, chiar dacă vechea lege cerea acest lucru. Nici acest aspect tu nu îl vezi chiar dacă este un lucru care se poate vedea.
3.   Pentru tot ce am făcut pentru Domnul, nu am cerut şi nu am luat nici cinci bani de la nimeni, spre deosebire de corpul de guvernare al Martorilor care-şi jefuieşte supuşii luându-le şi carnea de pe oase.
Cât despre venirea Domnului Isus, tu care te consideri ateu şi nu crezi în venirea Lui, chiar nu ai ce să vezi, ori dacă lucrurile mai sus enumerate, care se pot vedea, tu nu le vezi, cum ai putea să vezi ceea ce nu se vede? N-ai nici-o  şansă.
    Despre cât eşti tu de fals, nu ai dori să discutăm? Tu care te dai ateu, dar de fapt eşti un apărător înfocat al lor, nu trebuie discutat? Nu, pentru că toţi te ştim cine eşti! ;)

Offline David

« Răspuns #5 : Februarie 24, 2021, 10:47:02 pm »
Te prefaci că era vorba de ceea ce ai scris împotriva CDG? Haha, pe cine crezi că păcălești? Era vorba de profetia ta falsă cum că Isus va veni vizibil înapoi in 2015. Tu ești cel fals, și cel care s-ar trage pe cur de o mie de ori înainte să recunoască că e un profet fals. Da, tu ești un profet fals. Și nu doar profet fals, ci pur și simplu un mincinos obișnuit cu minciuna cum sunt altii obișnuiți cu lumina zilei, când afirmi cu deosebită inteligenta că eu nu as fi ateu, ci că as fi de fapt un apărător al WTS ???? De ce zici asta, pentru că te roade ciuda că ai fost dovedit că ești un profet fals, și vrei să lovești înapoi și n-ai cu ce? Doar un idiot poate crede că cineva care il vorbeste de rau pe rahatul de Iehova este nu un ateu, ci un iehovist. Cât de prost poți fi? ????????????

Offline valeriu

« Răspuns #6 : Februarie 26, 2021, 03:50:24 pm »
Dragii mei, permiteţi-mi să mă abat puţin de la subiect ca să-i explic ăstuia cum stă treaba: 
Suntem pe-un forum al Martorilor lui Iehova, şi mie-mi place să discut despre doctrina lor şi despre conducerea lor. Dacă lui îi place să discute despre mine, poate deschide 1001 de subiecte, n-am nimic împotrivă. Dacă altul doreşte să despice-n patru teoria chibritului, la fel, nu am nimic împotrivă. Pe fiecare cât îl duce mintea. Ce să-i faci omului care nu poate alege subiectul potrivit pe pagina potrivită, sau  discuţia potrivită pe subiectul potrivit? Ce notă să-i dai? David este elevul care la teză la română încearcă să rezolve (dar nu reuşeşte) un exerciţiu la matematică. Dă lucrare de control la biologie, dar el încearcă acelaşi exerciţiu la matematică. La fel şi la istorie şi tot aşa. Păi dacă atâta poate, ce să-i faci? Cu ajutorul Celui de sus, o să deschid şi alte subiecte pe aici. El? Vine cu acelaşi exerciţiu: „valeriu profet fals”. Ştiam pe unul (bolnav cu capul săracul), şi orice îl întrebai spunea doar atât: sase lei. Aşa e şi acesta. Ce rost are să-i explici ăstuia că Isus nu a venit nici în 1914 şi nici în 1918 după spusele WTBS, dar El este venit de curând şi acum lucrează?

Offline David

« Răspuns #7 : Februarie 26, 2021, 10:56:14 pm »
Cam multe cuvinte pentru a te scuza ca ești un profet fals. Cine se scuza, se acuza. Cei care iti citesc postarile probabil habar n-ai ca ai spus ca vine Isus in mod vizibil in 2015. Normal ca nu-ti convine să fi etichetat pe drept "profet fals". Și lui Watchtower i-ar conveni de minune să nu i se aduca aminte ca este un profet fals, ar prefera ca oamenii să îi discute "postarile" pe care le tot face prin reviste, ca tine aici. Dar nu scapi :D

Offline valeriu

« Răspuns #8 : Februarie 28, 2021, 03:22:27 pm »
Nu cu tine vorbeam mai înainte.   :)  Ţie îţi spun că Acest Domn, Isus Hristos, a venit chiar înainte de data pe care o tot invoci tu. Puteai şi tu să vezi asta numai că ţi-ai tăiat singur craca de sub picioare. Rămâi totuşi pe-afară (Apoc. 22:15). Când o să poţi vedea ceva şi tu, o să te anunţăm.

Offline David

« Răspuns #9 : Martie 03, 2021, 05:38:35 am »
Poți să imi spui cate minciuni vrei, ele nu devin adevaruri. Și e adevarat ca ai spus ca in 2015 vine Isus in mod vizibil. Da, ești un profet fals.