Autor Subiect: Care este religia cea mai apropiata de dumnezeu (prin cuvantul lui biblia) ?  (Citit de 53804 ori)

Offline Cercetatorul

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Mai 2013
  • Mesaje postate: 20
  • ioan 17:17
Ca in titlu care este religia cea mai apropiata de dumnezeu (prin cuvantul lui biblia) ?

Este de la sine inteles ca orice religie poate avea si + dar si - fata de biblie iar 100% fata de biblie nu se poate din cauza ca se se poate interpreta gresit anumite versete.
Dupa parerea mea martorii lui iehova sunt cu ani lumina in fata religia Crestine Ortodoxe.

Multumesc anticipat de raspunsuri.
ioan 17:17 Sfinţeşte-i prin adevăr! Cuvântul Tău este adevărul.

Offline Myself00

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Mai 2013
  • Mesaje postate: 37
Ca in titlu care este religia cea mai apropiata de dumnezeu (prin cuvantul lui biblia) ?

Este de la sine inteles ca orice religie poate avea si + dar si - fata de biblie iar 100% fata de biblie nu se poate din cauza ca se se poate interpreta gresit anumite versete.
Dupa parerea mea martorii lui iehova sunt cu ani lumina in fata religia Crestine Ortodoxe.

Multumesc anticipat de raspunsuri.

Martorii lui Iehova este cea mai periculoasă sectă dintre toate sectele crestine. Ei contestă divinitatea Dumnezeului nostru Iisus Christos.


Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Adventistii sunt periculosi si ei, spală creiere la fel de bine ca martorii.
Dar ca sa răspund la întrebarea initiala: niciuna. Daca nu exista dzeu nu exista nici religie apropiată de el.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Cercetatorul

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Mai 2013
  • Mesaje postate: 20
  • ioan 17:17
Martorii lui Iehova este cea mai periculoasă sectă dintre toate sectele crestine. Ei contestă divinitatea Dumnezeului nostru Iisus Christos.

Cum adica ? Nu inteleg.
ioan 17:17 Sfinţeşte-i prin adevăr! Cuvântul Tău este adevărul.

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Ca in titlu care este religia cea mai apropiata de dumnezeu (prin cuvantul lui biblia) ?

Biblia nu ne îndeamnă spre o religie oarecare, ci spre o închinare curată viului şi adevăratului Dumnezeu. Martorii lui Iehova, la începuturile lor (aproximativ prin 1871), au adus lui IEHOVA o astfel de închinare curată, adică fără să se închine şi la alţi dumnezei, dar mai pe urmă (de prin 1941), aşa cum era prezis în Biblie, au început şi ei să se închine şi la alţi dumnezei (oameni, reviste, etc.), şi au devenit captivi în „Babilon”, dar slăvit să fie IEHOVA că vine şi eliberarea. Trist este că doar o mică rămăşiţă se va elibera, un mic număr comparat cu cei 7 milioane de martori.

Offline Myself00

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Mai 2013
  • Mesaje postate: 37
Ca in titlu care este religia cea mai apropiata de dumnezeu (prin cuvantul lui biblia) ?

Biblia nu ne îndeamnă spre o religie oarecare, ci spre o închinare curată viului şi adevăratului Dumnezeu. Martorii lui Iehova, la începuturile lor (aproximativ prin 1871), au adus lui IEHOVA o astfel de închinare curată, adică fără să se închine şi la alţi dumnezei, dar mai pe urmă (de prin 1941), aşa cum era prezis în Biblie, au început şi ei să se închine şi la alţi dumnezei (oameni, reviste, etc.), şi au devenit captivi în „Babilon”, dar slăvit să fie IEHOVA că vine şi eliberarea. Trist este că doar o mică rămăşiţă se va elibera, un mic număr comparat cu cei 7 milioane de martori.


Martorii sunt chiar lupii in piele de oaie! Vin la tine persuadându-te doar doar te vor convinge să li te alături.


Am o întrebare, crezi în divinitatea Mântuitorului Christos,Logosul din veac al Tatălui, care S-a coborât din cer, pentru a plăti plata păcatului, care era moartea!

« Ultima Modificare: Mai 11, 2013, 11:11:27 pm de Myself00 »

Offline Cercetatorul

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Mai 2013
  • Mesaje postate: 20
  • ioan 17:17
Eu cred ca dumnezeu este constient ca nici unul din oameni nu poate cunoaste tot din biblie si nu poate practica tot ce a invatat.

in Ioan 17, 3 spune: “Viaţa veşnică este aceasta: să Te cunoască pe Tine - singurul Dumnezeu adevărat - şi pe Isus Hristos, pe care L-ai trimis Tu!”

La marotrii lui iehova din cate vad eu il poti cunoaste iehova cat si pe isus (cel din biblie) pas cu pas din tot ce se invata,  mult mai bine decat la alte religii. De altfel ei te indemna sa ai un comportament civilizat bun fata de cei din jur , si daca te uiti atent la ei vei vedea asta (desigur mai exista si cate o oaie neagra, dar chiar si asa nu atat de neagra ca la alte religii)

Deci peste 90% din ei sunt buni, iubitori, cu frica de dumnezeu, il cunosc mult mai bine decat alte religii, etc etc...

De altfel ca watchtower se mai schimba de la o zi la alta spre bine poate spune si lucruri bune - cat traiesti inveti.


ioan 17:17 Sfinţeşte-i prin adevăr! Cuvântul Tău este adevărul.

Offline Myself00

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Mai 2013
  • Mesaje postate: 37
Eu cred ca dumnezeu este constient ca nici unul din oameni nu poate cunoaste tot din biblie si nu poate practica tot ce a invatat.

in Ioan 17, 3 spune: “Viaţa veşnică este aceasta: să Te cunoască pe Tine - singurul Dumnezeu adevărat - şi pe Isus Hristos, pe care L-ai trimis Tu!”

La marotrii lui iehova din cate vad eu il poti cunoaste iehova cat si pe isus (cel din biblie) pas cu pas din tot ce se invata,  mult mai bine decat la alte religii. De altfel ei te indemna sa ai un comportament civilizat bun fata de cei din jur , si daca te uiti atent la ei vei vedea asta (desigur mai exista si cate o oaie neagra, dar chiar si asa nu atat de neagra ca la alte religii)

Deci peste 90% din ei sunt buni, iubitori, cu frica de dumnezeu, il cunosc mult mai bine decat alte religii, etc etc...

De altfel ca watchtower se mai schimba de la o zi la alta spre bine poate spune si lucruri bune - cat traiesti inveti.

Nici nu-ți poți închipui câte pasaje din biblie,  în care Mântuitorul era prezentat ca fiind Dumnezeu au fost suprimate din bibliile mortorilor, deoarece așa li s-au spus.

Ei(liderii celorlalte religi) vor un Christos ecumenic, de aceea Iisus este pus pe aceeași treaptă cu buddah,muhammed,confucius..etc.


Ca toți să cinstească pe Fiul precum cinstesc pe Tatăl. Cel ce nu cinstește pe Fiul nu cinstește pe Tatăl care L-a trimis. Ioan 5:23

Ai cărora sunt părinții și din care după trup este Christos, Cel ce este peste toate Dumnezeu, binecuvântat în cevi! Amin  Romani 9:5

Care, Dumnezeu fiind în chip, n-a socotit o știrbire a fi El întocmai cu Dumnezeu. Ci S-a deșertat pe Sine, chip de rob luând, făcându-se asemenea oamenilor, și la înfățișare aflându-Se ca un om, S-a smerit pe Sine, ascultător făcându-Se până la moarte, și încă moarte de cruce. Filipeni 2: 6-8.
Căci întru El locuieşte trupeşte toată deplinătatea dumnezeirii. Coloseni 2:9.
dar despre Fiul: Scaunul Tău, Dumnezeule, este în veacul veacului şi toiagul dreptăţii este toiagul împărăţiei Tale. Evrei 1-8.

pentru că'ntru El(Christos) au fost zidite toate, cele din ceruri şi de pe pământ, cele văzute şi cele nevăzute, fie Tronuri, fie Domnii, fie Începătorii, fie Stăpânii d. Toate prin El şi pentru El s'au zidit Coloseni 1:16.

   Întru'nceput  era Cuvântul  şi Cuvântul era la Dumnezeu  şi Cuvântul Dumnezeu era.Acesta era dintru'nceput  la Dumnezeu;toate printr'Însul s'au făcut şi fără El nimic nu s'a făcut din ceea ce s'a făcut. Ioan 1:1-3.

« Ultima Modificare: Mai 12, 2013, 12:58:28 am de Myself00 »

Offline Myself00

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Mai 2013
  • Mesaje postate: 37


Deci peste 90% din ei sunt buni, iubitori, cu frica de dumnezeu, il cunosc mult mai bine decat alte religii, etc etc...

De altfel ca watchtower se mai schimba de la o zi la alta spre bine poate spune si lucruri bune - cat traiesti inveti.

Nu faptele îi vor mântui pe oameni, ci darul mântuitor al Mântuitorului. Și ateii manifestă un respect ireprosabil, dar...!

Mântuirea omului stă în baza relației lui cu Christos!
« Ultima Modificare: Mai 12, 2013, 12:53:43 am de Myself00 »

Offline Myself00

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Mai 2013
  • Mesaje postate: 37
  Întru'nceput  era Cuvântul  şi Cuvântul era la Dumnezeu  şi Cuvântul Dumnezeu era.Acesta era dintru'nceput  la Dumnezeu;toate printr'Însul s'au făcut şi fără El nimic nu s'a făcut din ceea ce s'a făcut. Ioan 1:1-3.

Iar în traducerea martorilor sună cam așa: La început era Cuvântul şi Cuvântul era cu Dumnezeu şi Cuvântul era un dumnezeu.El era la început cu Dumnezeu.Toate lucrurile au venit în existenţă prin el şi fără el n-a venit nimic în existenţă.

Offline Myself00

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Mai 2013
  • Mesaje postate: 37

Ai cărora sunt părinții și din care după trup este Christos, Cel ce este peste toate Dumnezeu, binecuvântat în cevi! Amin  Romani 9:5

Care, Dumnezeu fiind în chip, n-a socotit o știrbire a fi El întocmai cu Dumnezeu. Ci S-a deșertat pe Sine, chip de rob luând, făcându-se asemenea oamenilor, și la înfățișare aflându-Se ca un om, S-a smerit pe Sine, ascultător făcându-Se până la moarte, și încă moarte de cruce. Filipeni 2: 6-8.
Căci întru El locuieşte trupeşte toată deplinătatea dumnezeirii. Coloseni 2:9.
dar despre Fiul: Scaunul Tău, Dumnezeule, este în veacul veacului şi toiagul dreptăţii este toiagul împărăţiei Tale. Evrei 1-8.

pentru că'ntru El(Christos) au fost zidite toate, cele din ceruri şi de pe pământ, cele văzute şi cele nevăzute, fie Tronuri, fie Domnii, fie Începătorii, fie Stăpânii d. Toate prin El şi pentru El s'au zidit Coloseni 1:16.

Aceste versete nu apar în biblia martorilor. Nici nu mă miră faptul.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Biblia nu ne îndeamnă spre o religie oarecare, ci spre o închinare curată viului şi adevăratului Dumnezeu.
Esti sigur ca dzeu e viu si adevărat? Daca e viu atunci e paralizat, surd si orb. Si mut. Ăsta seamănă mai mult cu un idol :) Deci adevărat nu poate fi.

Citat
Martorii lui Iehova, la începuturile lor (aproximativ prin 1871), au adus lui IEHOVA o astfel de închinare curată, adică fără să se închine şi la alţi dumnezei,
Ba eu cred ca esti obsedat de Watchtower (si nu, "inchinare curată" nu poate fi adusă devreme ce este o contradictie in termeni; inchinarea presupune sclavie si spălare pe creier - mai ales cand este adresata unui psihopat ca iehova - deci nu poate fi curată).

Citat
dar mai pe urmă (de prin 1941), aşa cum era prezis în Biblie,
Prezis pe naiba.

Citat
au început şi ei să se închine şi la alţi dumnezei (oameni, reviste, etc.), şi au devenit captivi în „Babilon”

Hahaha, au inceput sa se inchine la oameni si reviste! Pai tu te inchini la niște cai verzi pe pereti, crezi ca esti mai breaz?

Citat
dar slăvit să fie IEHOVA că vine şi eliberarea. Trist este că doar o mică rămăşiţă se va elibera, un mic număr comparat cu cei 7 milioane de martori.
Slăbit sa fie Iehova căci gras mai e de la linguselile enoriasilor. Dar apropo de asta Șarpe, știai ca Valeriu este un profet? A proclamat aici pe forum ca Isus a si venit deja invizibil (hmm!, oare unde am mai auzit eu ideea asta?) in anul 2011, si se va arata tuturor in 2015. Se mai si crede Mielul din apocalipsa (crede ca pe el il urmează cei 144000). Este foarte periculos :)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity

Martorii sunt chiar lupii in piele de oaie! Vin la tine persuadându-te doar doar te vor convinge să li te alături.
E jalnic cum se trantesc credinciosii unii pe alții in troaca de porci a credintei. Credinta monoteista este ingrozitor de dezbinatoare, e buna doar la denigrat pe alții. Tu adventistule sa nu crezi ca esti mai bun ca martorii sau ca ortodocsii. Sunteți toți niște rataciti care studiati in nestire niște povesti ametitoare ale unor ciobani evrei din epoca de bronz. Toți aprobati crimele din biblie, cu genocide cu tot. Toți aprobati sfintele discriminari, potlogarii si crime comise de sfintii bibliei împotriva semenilor lor si a bunului simt. Toți venerati un monstru, doar pt. ca cica e cel mai puternic. Daca Satana ar fi mai puternic l-ați venera pe el. O destrabalare împotriva ratiunii si a demnitatii umane.

Citat
Am o întrebare, crezi în divinitatea Mântuitorului Christos,Logosul din veac al Tatălui, care S-a coborât din cer, pentru a plăti plata păcatului, care era moartea!
Cum poate fi un profet fals divin? Ca doar ti-am demonstrat deja ca este, nu?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Myself00

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Mai 2013
  • Mesaje postate: 37

Offline Myself00

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Mai 2013
  • Mesaje postate: 37

Martorii sunt chiar lupii in piele de oaie! Vin la tine persuadându-te doar doar te vor convinge să li te alături.
E jalnic cum se trantesc credinciosii unii pe alții in troaca de porci a credintei. Credinta monoteista este ingrozitor de dezbinatoare, e buna doar la denigrat pe alții. Tu adventistule sa nu crezi ca esti mai bun ca martorii sau ca ortodocsii. Sunteți toți niște rataciti care studiati in nestire niște povesti ametitoare ale unor ciobani evrei din epoca de bronz. Toți aprobati crimele din biblie, cu genocide cu tot. Toți aprobati sfintele discriminari, potlogarii si crime comise de sfintii bibliei împotriva semenilor lor si a bunului simt. Toți venerati un monstru, doar pt. ca cica e cel mai puternic. Daca Satana ar fi mai puternic l-ați venera pe el. O destrabalare împotriva ratiunii si a demnitatii umane.

Citat
Am o întrebare, crezi în divinitatea Mântuitorului Christos,Logosul din veac al Tatălui, care S-a coborât din cer, pentru a plăti plata păcatului, care era moartea!
Cum poate fi un profet fals divin? Ca doar ti-am demonstrat deja ca este, nu?

Hahaha, ești chiar jalnic pă bune!  Iisus Christos este Calea, Adevărul și Viața! Domnul și Dumnezeul meu!

Eu şi Tatăl Meu una suntem“.
   Atunci Iudeii au luat iarăşi pietre ca să arunce asupra Lui.
   Iisus le-a răspuns: „Multe lucruri bune v'am arătat Eu vouă de la Tatăl Meu; pentru care din aceste lucruri aruncaţi cu pietre asupra Mea?“ Ioan 10:30-33

Iar Iisus a strigat şi a zis: „Cel ce crede în Mine, nu în Mine crede, ci în Cel ce M'a trimis pe Mine.
   Şi cel ce Mă vede pe Mine Îl vede pe Cel ce M'a trimis pe Mine. Ioan 12:44-46
Dar simbriaşul şi cel ce nu este păstor şi cel ce nu este stăpân al oilor vede lupul venind şi lasă oile şi fuge; şi lupul le răpeşte şi le risipeşte.
   Iar simbriaşul fuge, fiindcă simbriaş este, şi nu de oi îi este lui aminte.
   Eu sunt Păstorul cel bun, şi Mi le cunosc pe ale Mele şi ale Mele Mă cunosc pe Mine. Ioan 10: 12-14
Iisus i-a zis: „Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.
   Dacă M'aţi fi cunoscut pe Mine, şi pe Tatăl Meu L-aţi fi cunoscut; dar de acum Îl cunoaşteţi, şi L-aţi şi văzut“.
   Filip I-a zis: „Doamne, arată-ni-L nouă pe Tatăl şi ne e de-ajuns“.
   Iisus i-a zis: „De atâta vreme sunt cu voi, Filipe, şi nu M'ai cunoscut? Cel ce M'a văzut pe Mine L-a văzut pe Tatăl; şi cum de zici tu: Arată-ni-L nouă pe Tatăl!? Ioan 14: 6-9
« Ultima Modificare: Mai 12, 2013, 02:00:58 am de Myself00 »